Élet a bölcsődében
Hogyan zajlanak a mindennapok
Élet a bölcsődében
A gyermekek bölcsődei életének a napirend adja meg a keretét, ami függ a gyermekcsoport életkori összetételétől, fejlettségétől, szükségleteitől, de befolyásolják azt az évszakok, az időjárás, a csoportlétszám és egyéb tényezők is.
A jól szervezett, folyamatos, ugyanakkor rugalmas napirend elegendő időt biztosít a gondozási folyamatokra, a szabadlevegőn tartózkodásra, lehetővé teszi az egyéni bánásmódot, a gyermeki aktivitás érvényesülését, szociális kompetenciája fejlődését. A mindig ismétlődő napirend megteremti a gyermekek számára a biztonságérzetet, kiszámíthatóságot, és az önállósodás lehetőségét.
NAPIREND –> letöltésekben
A bölcsődei élet során a nevelés-gondozás egysége érvényesül, hiszen minden gondozási helyzetben nevelés, ismeretátadás is történik. A gondozási tevékenységek nyugodt, kellemes környezetben, a gyermekek együttműködésével, önálló próbálkozásainak figyelembevételével történnek. Példamutatással, kéréssel, dicsérettel törekszünk a gyermekek helyes szokásainak kialakítására.
A kisgyermekkor legfontosabb és legfejlesztőbb tevékenysége a játék, így a bölcsődei nevelés leghatékonyabb eszköze is. Elősegíti a gyermek testi, értelmi, érzelmi fejlődését, valamint szocializációját is.
Kisgyermeknevelőink olyan játékos élményekbe ágyazott tapasztalatszerzési lehetőségeket biztosítanak a mindennapokban, amelyek a gyermek önkéntes részvételén alapulnak és figyelembe veszik az életkori sajátosságokat.
A gyermekek bölcsődei életében minden nap jelen vannak a mondókák, énekek, melyek fejlesztik ritmusérzéküket, felkeltik érdeklődésüket. A közös képeskönyv nézegetés, beszélgetés segíti a gyermekek gondolkodásának, szókincsének, beszédértésének fejlődését, sok ismeretet nyújtva. A mese a gyermek értelmi-érzelmi és erkölcsi fejlődésének és fejlesztésének egyik legfőbb segítője, ezért a gyermekek bábozás, papírszínház, diavetítés alkalmazásával, elalvás előtti mesehallgatás formájában naponta hallgathatják kedvenc meséiket.
A kisgyermeknevelők lehetőséget teremtenek az alkotó játékra is pl.: rajzolás, festés, gyurmázás, tépés, ragasztás stb., melyek a finommozgások és a kreativitás fejlesztésére szolgálnak.
Kiemelt figyelmet fordítunk a gyermekek mozgásfejlődésének biztosítására. A csoportszobákban változatos mozgásfejlesztő eszközökkel, a játszóudvarokon nagymozgások fejlesztését biztosító játékokkal motiváljuk a gyermekeket a mozgásra. Arra törekszünk, hogy egészségük megőrzése érdekében minél több időt tartózkodjanak a szabad levegőn, élvezzék a mozgás örömét, ismerkedjenek a természetes környezettel.
A bölcsődei élet mindennapjaiba az ünnepek hoznak színt, amikre a gyermekekkel közösen készülődünk:
- A Mikulás minden évben ellátogat bölcsődénkbe, minden gyermekcsoportba bekukkant és ajándékot visz.
- A farsangi mulatságon jelmezbe bújhatnak a gyermekek, jó hangulatban telik a nap.
- Húsvétra tojásfestéssel készülődünk, néphagyományokkal ismerkednek a kicsik.
- Anyák napjára a gyermekek kisebb ajándékot készítenek édesanyjuknak.
- Gyermeknapi programunkra kis bölcsődéseink családját is szeretettel várjuk egy vidám hangulatú, közösen eltöltött délutánra a bölcsőde játszóudvarán.
- Évzáró kerti ünnepséget és lovas kocsikázást szervezünk az óvodába menő gyermekek búcsúztatására.
- Minden kisgyermek születésnapját megünneplik a csoportban.
Állandó programjaink még: Tipegőszínház látogatása, Adventi kézműves munkadélután szülők számára.